Kontaktujte nás: 724 634 776 | info@james-cook.cz
0 CZK

Sezńa se blíží a je třeba se rozhodnout. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody karavanu a obytného vozu? 

V karavanu se oproti obytnému vozu připravte na pomalejší cestování. Příves má omezenou maximální rychlost. Při kraších cestách vám to asi vadit nebude, ale pokud se vydáte na delší tůru, může rozdíl nějakých třicet kilometrů v hodině může udělat citelný rozdíl. Na druhou stranu, když už přijedete na místo, karavan jednoduše odpojíte v kampu a vozem se vydáte na výlety po okolí. To se vám s obytným vozem bude dělat o dost hůř. Karavan dává volnost a možnost pobytu v přírodě. Rozhodnete se, že pojedete do jižních Čech, nebo do Maroka či Skandinávie a také tam vyrazíte. Všechno máte s sebou, zaparkujete na noc, kde se vám líbí, zůstanete tak dlouho, jak se vám chce.

Říká se, že pokud jezdíte jednou dvakrát za rok a trávíte dovolenou na jednom  či několika místech, je vhodnější je karavan. Naopak, jste-li spíše nomádi a rádi si zastavíte zrovna tam, kde se vám líbí, bude vašemu srdci bližší obytný vůz. Ten sice také čas od času potřebuje zajet do kempu, nebo alespoň karavanového stání (minimálně kvůli načerpání vody a vypráznění toalety), ale jinak jste v postatě na kempech nezávislí. V řadě zemí prostě jen zastavíte na odpočívadle, parkovišti nebo pěkné vyhlídce, a je to.

Když už jedete k karavanem, bude to chtít silnější auto a určitý grif a zkušenost. A také předvídavost, zda budete mít možnost se vytočit nebo otočit. V kempu oceníte karavan vybavený pomocníkem, tzv. moverem. Na druhou stranu obytňákem se také nedostanete všude. Nebo lépe: Dostanete, ale nezastavíte. Upozorní vás na to značka zakazující stání obytných vozů.

Pro mnohé bude limitujícím faktorem i cena a náklady. Takové povinné ručení za dodávku a přívěs je docela rozdíl. Stejně tak náklady na údržbu a servis koravanu budou řádově jinde, než náklady na servis celého vozu. Prostě máte jeden motor doma navíc. Nepočítaje v to vyšší mytné a také spotřebu. I samotný náklad na nákup. Pokud si vyberete nový velmi pohodlný karavan, připravte si řádově něco mezi 300 – 600 tisíci. Srovnatelý obytný vůz začne na miliónu, spíše na miliónu a půl. A stejně tak s půjčením. Půjčení obytného přívěsu vyjde na den kolem 1000 Kč, obytného auta kolem 3000 Kč.

A jak je to s řidičákem? Limit  pro řidičské oprávnění skupiny B je 3,5 tuny auta, respektive celé soupravy. Obytné auto do 3,5 tuny bude mít obytný prostor ve srovnání s karavanem docela malý. Karavany až pro čtyři osoby většinou váží 1.100 - 1.400 Kg a tak máte šanci že se do 3,5 tuny se svým autoem dobře vejdete.

Aktuality

  • 27 Čer 2018

    Obytné auto Ford

    Ford s nástavbou Hobby je v naší nabídce ještě na letní sezónu a čeká na vás. Jedná 3 až 4 lůžkový obytný automobil s fixním dvojlůžkem v zadní části. Pod fixním dvojlůžkem velká vytápěná garáž a šatní skříňka. Kuchyňka je v pravé střední části, s plynovou troubbou a lednicí. Kazetové wc, koupelna se samostatným sprchovým koutem. Auto má Zásobníky na čistou a odpadní vodu a rozvod teplé a studené vody je do kuchyně a koupelny. Plynové topení má rozfuk. Sedadlo řidiče i spolujezdce je otočné. Je instalovaná markýza.  

archiv